Czy dieta może przyczyniać się do powstawania trądziku?

Dzisiaj krótko o tym, czy jedzenie może nasilać trądzik? TAK! Co więcej, dieta ma duże znaczenie w leczeniu trądziku pospolitego!

 • CO MOŻE PRZYCZYNIAĆ SIĘ DO POWSTAWANIA TRĄDZIKU?

1.DIETA O WYSOKIM INDEKSIE GLIKEMICZNYM

Pożywienie o wysokim indeksie glikemicznym powoduje
wzrost produkcji insulinoopornego czynnika IGF1, który zwiększa ilość androgenów, prowadząc do wzmożonego wydzielania łoju, wzrostu komórek skóry, zwiększa biodostępność androgenów, a w konsekwencji doprowadza do zatykania mieszków włosowych i tworzenia zaskórników. Wszystko to leży u podstaw powstawania trądziku!

 1. MLEKO I PRODUKTY MLECZNE

Białka mleka nasilają wytwarzanie IGF-1.

UWAGA na mleko odtłuszczone! Okazuje się, że to właśnie mleko o niższej zawartości tłuszczu najsilniej wywołuje trądzik, co może mieć związek z zawartością w nim większej ilości białek mleka niż w mleku pełnotłustym.

 1. SŁODYCZE, ehhh, niestety!
  Ze względu na wysoki indeks i ładunek glikemiczny, o czym pisałam wyżej. CZEKOLADA? Jej powiązanie z nasileniem trądziku jest kwestią sporną wielu badań. Najczęściej spożywane są mieszanki przetworzonej czekolady, z dużą ilością cukru i niezdrowych tłuszczów, a więc charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym, stąd dochodzi do zaostrzenia trądziku.
 • Prawidłowa dieta powinna opierać się na:
 1. PRODUKTACH O NISKIM INDEKSIE GLIKEMICZNYM
  Pożywienie o wysokim indeksie glikemicznym powoduje
  wzrost produkcji insulinoopornego czynnika IGF1, który zwiększa ilość androgenów, prowadząc do wzmożonego wydzielania łoju, leżącego u podstaw powstawania trądziku.
 2. DUŻEJ ZAWARTOŚCI WARZYW I OWOCÓW
  Warzywa i owoce są źródłem przeciwutleniaczy, co pozwoli zmniejszyć stan zapalny, które jest jednym z przyczyn powstawania trądziku.
 3. OGRANICZENIU SŁODYCZY
  Nie mówię, żeby wykluczać, ALE ograniczenie na pewno jest wskazane, przede wszystkim ze względu na wysoki INDEKS GLIKEMICZNY słodyczy i niestety często BARDZO SŁABY SKŁAD. Dlatego jeśli masz ochotę na słodycze, sięgaj po takie, które są DOBREJ JAKOŚCI lub po SŁODKIE ZAMIENNIKI, np. fasolowe brownie bez cukru, mniam!
 4.  Dużej zawartości CYNKU i PROWITAMINY A (beta karoten), które mają korzystny wpływ na skórę i łagodzenie ran.
 5.  Dodatku KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-3 o charakterze przeciwzapalnym.

Nie ma potwierdzenia w badaniach, jakoby OSTRE PRZYPRAWY nasilały trądzik, jednak może to robić SÓL, która zatrzymuje wodę i ma działanie prozapalne!

Dieta o niskim indeksie glikemicznym, ograniczenie słodyczy, smażonych i ostrych potraw oraz częstsze spożywanie warzyw i owoców ma wpływ na ograniczenie ilości sebum na powierzchni skóry, a co za tym idzie złagodzenie trądziku i poprawę wyglądu cery!

Jak najlepiej poradzić sobie z trądzikiem? Prowadząc ZDROWĄ I ZBILANSOWANĄ DIETĘ, WYSYPIAJĄC SIĘ I ZA DUŻO SIĘ NIE STRESUJĄC!

 

Źródła:

 1. Burris J., Rietkerk W Woolf K. Acne: The Role of Medical Nutrition Therapy. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. 2013, T. 113, nr 3, s. 416–430.
 2. Fiedler F, Stangl GI, Fiedler E, Taube KM. Acne and nutrition: A systematic review. Acta Derm Venereol. 2017;97(1):7–9. doi:10.2340/00015555-2450.
 3. Kucharska A., Szmurło A., Sinska B. Significance of diet in treated and untreated acne vulgaris. Adv Dermatology Allergol. 2016;33(2):81–86. doi:10.5114/ada.2016.59146.
 4. Kamm A., Barańska-Rybak W. Wpływ żywienia jako czynnika środowiskowego na poprawę kondycji skóry wśród dorosłych kobiet z trądzikiem pospolitym.


Leave a Reply