Dzisiaj krótko o tym, czy jedzenie może nasilać trądzik? TAK! Co więcej, dieta ma duże znaczenie w leczeniu trądziku pospolitego!
- CO MOŻE PRZYCZYNIAĆ SIĘ DO POWSTAWANIA TRĄDZIKU?
1.DIETA O WYSOKIM INDEKSIE GLIKEMICZNYM
Pożywienie o wysokim indeksie glikemicznym powoduje
wzrost produkcji insulinoopornego czynnika IGF1, który zwiększa ilość androgenów, prowadząc do wzmożonego wydzielania łoju, wzrostu komórek skóry, zwiększa biodostępność androgenów, a w konsekwencji doprowadza do zatykania mieszków włosowych i tworzenia zaskórników. Wszystko to leży u podstaw powstawania trądziku!
2. MLEKO I PRODUKTY MLECZNE
Mleko należy do produktów charakteryzujących się wysokim IG, a więc wpływa na podwyższenie we krwi poziomu insuliny i IGF-1. Dodatkowo białka mleka nasilają wytwarzanie IGF-1.
UWAGA na mleko odtłuszczone! Okazuje się, że to właśnie mleko o niższej zawartości tłuszczu najsilniej wywołuje trądzik, co może mieć związek z zawartością w nim większej ilości białek mleka niż w mleku pełnotłustym.
3. SŁODYCZE, ehhh, niestety!
Ze względu na wysoki indeks i ładunek glikemiczny, o czym pisałam wyżej. CZEKOLADA? Jej powiązanie z nasileniem trądziku jest kwestią sporną wielu badań. Najczęściej spożywane są mieszanki przetworzonej czekolady, z dużą ilością cukru i niezdrowych tłuszczów, a więc charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym, stąd dochodzi do zaostrzenia trądziku.
- Prawidłowa dieta powinna opierać się na:
- PRODUKTACH O NISKIM INDEKSIE GLIKEMICZNYM
Pożywienie o wysokim indeksie glikemicznym powoduje
wzrost produkcji insulinoopornego czynnika IGF1, który zwiększa ilość androgenów, prowadząc do wzmożonego wydzielania łoju, leżącego u podstaw powstawania trądziku. - DUŻEJ ZAWARTOŚCI WARZYW I OWOCÓW
Warzywa i owoce są źródłem przeciwutleniaczy, co pozwoli zmniejszyć stan zapalny, które jest jednym z przyczyn powstawania trądziku. - OGRANICZENIU SŁODYCZY
Nie mówię, żeby wykluczać, ALE ograniczenie na pewno jest wskazane, przede wszystkim ze względu na wysoki INDEKS GLIKEMICZNY słodyczy i niestety często BARDZO SŁABY SKŁAD. Dlatego jeśli masz ochotę na słodycze, sięgaj po takie, które są DOBREJ JAKOŚCI lub po SŁODKIE ZAMIENNIKI, np. fasolowe brownie bez cukru, mniam! - Dużej zawartości CYNKU i PROWITAMINY A (beta karoten), które mają korzystny wpływ na skórę i łagodzenie ran.
- Dodatku KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-3 o charakterze przeciwzapalnym.
Nie ma potwierdzenia w badaniach, jakoby OSTRE PRZYPRAWY nasilały trądzik, jednak może to robić SÓL, która zatrzymuje wodę i ma działanie prozapalne!
Dieta o niskim indeksie glikemicznym, ograniczenie słodyczy, smażonych i ostrych potraw oraz częstsze spożywanie warzyw i owoców ma wpływ na ograniczenie ilości sebum na powierzchni skóry, a co za tym idzie złagodzenie trądziku i poprawę wyglądu cery!
Jak najlepiej poradzić sobie z trądzikiem? Prowadząc ZDROWĄ I ZBILANSOWANĄ DIETĘ, WYSYPIAJĄC SIĘ I ZA DUŻO SIĘ NIE STRESUJĄC!
Źródła:
- Burris J., Rietkerk W Woolf K. Acne: The Role of Medical Nutrition Therapy. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. 2013, T. 113, nr 3, s. 416–430.
- Fiedler F, Stangl GI, Fiedler E, Taube KM. Acne and nutrition: A systematic review. Acta Derm Venereol. 2017;97(1):7–9. doi:10.2340/00015555-2450.
- Kucharska A., Szmurło A., Sinska B. Significance of diet in treated and untreated acne vulgaris. Adv Dermatology Allergol. 2016;33(2):81–86. doi:10.5114/ada.2016.59146.
- Kamm A., Barańska-Rybak W. Wpływ żywienia jako czynnika środowiskowego na poprawę kondycji skóry wśród dorosłych kobiet z trądzikiem pospolitym.